Trigeminal Nevralji

Trigeminal nevralji, yüzünüzden beyninize hislerin taşınmasından sorumlu olan trigeminal siniri etkileyen kronik bir ağrı durumudur. Trigeminal nevraljiniz varsa, dişlerinizi fırçalamak veya makyaj yapmak gibi yüzünüzün hafif bir şekilde uyarılması bile dayanılmaz bir ağrıyı tetikleyebilir.

Başlangıçta kısa, hafif ataklar yaşayabilirsiniz. Ancak trigeminal nevralji ilerleyebilir ve daha uzun, daha sık yakıcı ağrı nöbetlerine neden olabilir. Trigeminal nevralji kadınları erkeklerden daha sık etkiler ve 50 yaşından büyük kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Mevcut tedavi seçeneklerinin çeşitliliği nedeniyle, trigeminal nevraljiye sahip olmak, mutlaka bir ömür boyu acı çekmeye mahkum olduğunuz anlamına gelmez. Doktorlar genellikle trigeminal nevraljiyi ilaçlar, enjeksiyonlar veya ameliyatla etkili bir şekilde yönetebilir.


Semptomlar

Trigeminal nevralji semptomları, bu aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

 • Elektrik çarpması gibi hissedilebilecek şiddetli, vurucu veya dürtücü ağrı epizodları
 • Yüze dokunma, çiğneme, konuşma veya diş fırçalama gibi şeylerin tetiklediği spontan ağrı atakları veya ataklar
 • Birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar süren ağrı nöbetleri
 • Günler, haftalar, aylar veya daha uzun süren birkaç atak atakları - bazı kişilerin ağrı hissetmedikleri dönemler olur
 • Trigeminal nevraljinin spazm benzeri ağrısına dönüşmeden önce ortaya çıkabilecek sürekli ağrıyan, yanma hissi
 • Yanak, çene, dişler, diş etleri, dudaklar veya daha az sıklıkla göz ve alın dahil olmak üzere trigeminal sinir tarafından sağlanan bölgelerde ağrı
 • Yüzün bir tarafını tek seferde etkileyen ağrı, nadiren yüzün her iki tarafını da etkileyebilir.
 • Ağrının tek bir noktaya odaklanması veya daha geniş bir düzende yayılması
 • Zamanla daha sık ve yoğun hale gelen ağrı atakları.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Yüzünüzde ağrı, özellikle uzun süreli veya tekrarlayan ağrı veya reçetesiz satılan ağrı kesicilerle geçmeyen ağrınız varsa, doktorunuza görünün.


Nedenleri

Trigeminal nevraljide trigeminal sinirin işlevi bozulur. Genellikle sorun, normal bir kan damarı ile beyninizin tabanındaki trigeminal sinir arasındaki temastır. Bu temas sinire baskı yapar ve arızalanmasına neden olur.

Trigeminal nevralji, yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir veya multipl skleroz veya belirli sinirleri koruyan miyelin kılıfına zarar veren benzer bir bozuklukla ilişkili olabilir. Trigeminal nevralji, trigeminal siniri sıkıştıran bir tümörden de kaynaklanabilir.

Bazı insanlar beyin lezyonu veya diğer anormallikler nedeniyle trigeminal nevralji yaşayabilir. Diğer durumlarda, trigeminal nevraljiden cerrahi yaralanmalar, felç veya yüz travması sorumlu olabilir.

Ağrı Ataklarını Tetikleyen Bazı Faaliyetler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli tetikleyiciler trigeminal nevralji ağrısını tetikleyebilir:

 • Tıraş olmak
 • Yüzüne dokunmak
 • Yemek yiyor
 • İçme
 • Dişlerini fırçala
 • Konuşmak
 • Makyaj yapmak
 • Bir esinti ile karşılaşmak
 • Gülümsemek
 • Yüzünü yıkamak

Trigeminal Nevralji Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, trigeminal nevraljiyi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, ağrı tanımınıza dayanarak teşhis edecektir:

 • Tür. Trigeminal nevraljiye bağlı ağrı ani, şok benzeri ve kısadır.
 • Konum. Yüzünüzün ağrıdan etkilenen kısımları, trigeminal sinirin etkilenip etkilenmediğini doktorunuza söyleyecektir.
 • Tetikleyiciler. Trigeminal nevraljiye bağlı ağrı genellikle yemek yemek, konuşmak ve hatta serin bir esinti ile karşılaşmak gibi yanaklarınızın hafif uyarılmasıyla ortaya çıkar.

Doktorunuz, trigeminal nevraljiyi teşhis etmek ve durumunuzun altında yatan nedenleri belirlemek için aşağıdakiler dahil birçok test yapabilir:

 • Nörolojik muayene. Yüzünüzün bölümlerine dokunmak ve bunları incelemek, doktorunuzun ağrının tam olarak nerede meydana geldiğini ve - trigeminal nevraljiniz varsa - trigeminal sinirin hangi dallarının etkilenebileceğini belirlemesine yardımcı olabilir. Refleks testleri ayrıca doktorunuzun semptomlarınızın sıkıştırılmış bir sinirden mi yoksa başka bir durumdan mı kaynaklandığını belirlemesine yardımcı olabilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Doktorunuz, trigeminal nevraljiye multipl skleroz veya bir tümörün neden olup olmadığını belirlemek için başınızın MRI taramasını isteyebilir. Bazı durumlarda doktorunuz atardamarları ve damarları görüntülemek ve kan akışını vurgulamak için bir kan damarına bir boya enjekte edebilir (manyetik rezonans anjiyogramı).

Yüz ağrınız birçok farklı durumdan kaynaklanabilir, bu nedenle doğru bir teşhis önemlidir. Doktorunuz diğer koşulları ekarte etmek için ek testler isteyebilir.


Trigeminal Nevralji Tedavisi

Trigeminal nevralji tedavisi genellikle ilaçlarla başlar ve bazı kişilerin ek tedaviye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, zamanla, bu durumdaki bazı kişiler ilaçlara yanıt vermeyi bırakabilir veya hoş olmayan yan etkiler yaşayabilirler. Bu insanlar için enjeksiyonlar veya cerrahi, diğer trigeminal nevralji tedavi seçeneklerini sağlar.

Durumunuz, multipl skleroz gibi başka bir nedenden kaynaklanıyorsa, doktorunuz altta yatan durumu tedavi edecektir.

İlaçlar

Trigeminal nevraljiyi tedavi etmek için doktorunuz genellikle beyninize gönderilen ağrı sinyallerini azaltmak veya engellemek için ilaçlar yazacaktır.

Ameliyat

Trigeminal nevralji için cerrahi seçenekler şunları içerir:

 • Mikrovasküler dekompresyon. Bu prosedür, sinirin arızalanmasını durdurmak için trigeminal kök ile temas halinde olan kan damarlarının yerini değiştirmeyi veya çıkarmayı içerir. Mikrovasküler dekompresyon sırasında doktorunuz ağrınızın olduğu tarafta kulağınızın arkasında bir kesi yapar. Ardından cerrahınız kafatasınızdaki küçük bir delikten trigeminal sinirle temas halinde olan atardamarları sinirden uzaklaştırır ve sinir ile atardamarlar arasına yumuşak bir yastık yerleştirir.
  Bir damar siniri sıkıştırıyorsa, cerrahınız onu çıkarabilir. Doktorlar ayrıca, arterler sinire baskı yapmıyorsa, bu prosedür sırasında trigeminal sinirin bir kısmını kesebilir (nörektomi).
  Mikrovasküler dekompresyon ağrıyı çoğu zaman başarılı bir şekilde ortadan kaldırabilir veya azaltabilir, ancak bazı kişilerde ağrı tekrarlayabilir. Mikrovasküler dekompresyonun işitme azalması, yüzde zayıflık, yüzde uyuşma, felç veya diğer komplikasyonlar gibi bazı riskleri vardır. Bu prosedürü olan çoğu insanda daha sonra yüz uyuşması olmaz.
 • Stereotaktik Radyocerrahi (Gama Knife Işın Cerrahisi). Bu prosedürde, bir cerrah, trigeminal sinirinizin köküne odaklanmış bir radyasyon dozu yönlendirir. Bu prosedür, trigeminal sinire zarar vermek ve ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için radyasyon kullanır. Rölyef kademeli olarak gerçekleşir ve bir aya kadar sürebilir.
  Stereotaktik radyocerrahi, çoğu insan için ağrıyı gidermede başarılıdır. Ağrı tekrarlarsa işlem tekrarlanabilir. Yüz uyuşması bir yan etki olabilir.

Randevu Al

İyileşeceğim, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medical Park Göztepe Üniversite Hastanesi bünyesinde binlerce hastanın sağlığına kavuşmasına yardımcı olmuştur. Sunduğumuz tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak ve tedavinizi planlamak için aşağıda yer alan Randevu Al butonunu kullanarak kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Randevu Al
Randevu Al