Omurilik Tümörleri

Omurga tümörü, omurga kanalınızda veya omurganızın kemiklerinde gelişen bir büyümedir. İntradural tümör olarak da adlandırılan bir omurilik tümörü, omurilikte veya omuriliğin (dura) kaplamasında başlayan bir omurilik tümörüdür. Omurga kemiklerini (omurları) etkileyen bir tümöre vertebra tümörü denir.

Omurilik tümörleri, omuriliğin koruyucu zarlarına göre nerede oluştuklarına bağlı olarak üç farklı tipten biri olarak sınıflandırılabilir.

Bunlar ana intradural tümör türleridir:

 • İntramedüller tümörler, gliomalar, astrositomlar veya ependimomlar gibi omuriliğin kendi içindeki hücrelerde başlar.
 • Ekstramedüller tümörler ya omuriliği çevreleyen zarda ya da omurilikten çıkan sinir köklerinde büyür. Omuriliğin kendisinde başlamasalar da, bu tür tümörler omurilik sıkışmasına ve diğer sorunlara neden olarak omurilik işlevini etkileyebilir. Omuriliği etkileyebilen ekstramedüller tümör örnekleri arasında meningiomlar, nörofibromlar, schwannomlar ve sinir kılıfı tümörleri bulunur.

Vücudun diğer bölgelerinden gelen tümörler omurlara, omurilik etrafındaki destekleyici ağa veya nadir durumlarda omuriliğe yayılabilir (metastaz yapabilir).

Omurga tümörleri veya her türlü büyüme ağrıya, nörolojik sorunlara ve bazen felce neden olabilir. Omurga tümörü yaşamı tehdit edebilir ve kalıcı sakatlığa neden olabilir. Omurga tümörü tedavisi cerrahi, radyasyon tedavisi, kemoterapi veya diğer ilaçları içerebilir.

Belirtiler

Omurilik tümörleri, özellikle tümörler büyüdükçe farklı belirti ve semptomlara neden olabilir. Tümörler omuriliğinizi veya omurganızın sinir köklerini, kan damarlarını veya kemiklerini etkileyebilir. İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Tümör büyümesi nedeniyle tümör bölgesinde ağrı
 • Genellikle vücudunuzun diğer bölgelerine yayılan sırt ağrısı
 • Acıya, sıcağa ve soğuğa daha az duyarlı hissetmek
 • Bağırsak veya mesane fonksiyonunun kaybı
 • Yürüme zorluğu, bazen düşmeye neden olur
 • Geceleri daha kötü olan sırt ağrısı
 • Özellikle kollarınızda veya bacaklarınızda duyu kaybı veya kas zayıflığı
 • Vücudunuzun farklı bölgelerinde hafif veya şiddetli olabilen kas güçsüzlüğü
 • Sırt ağrısı, spinal tümörlerin yaygın bir erken semptomudur. Ağrı sırtınızın ötesine kalçalarınıza, bacaklarınıza, ayaklarınıza veya kollarınıza da yayılabilir ve tedaviyle bile zamanla kötüleşebilir.

Omurga tümörleri, tümörün tipine bağlı olarak farklı oranlarda ilerler.


Komplikasyonlar

Omurga tümörleri, omurga sinirlerini sıkıştırarak tümörün bulunduğu yerin altında hareket veya duyu kaybına neden olabilir. Bu bazen bağırsak ve mesane fonksiyonunda değişikliklere neden olabilir. Sinir hasarı kalıcı olabilir.

Bununla birlikte, erken yakalanır ve agresif bir şekilde tedavi edilirse, daha fazla fonksiyon kaybını önlemek ve sinir fonksiyonunu yeniden kazanmak mümkün olabilir. Konumuna bağlı olarak, omuriliğe baskı yapan bir tümör yaşamı tehdit edici olabilir.


Teşhis

Spinal tümörler bazen yaygın olmadıkları ve semptomları daha yaygın durumlarınkine benzediği için gözden kaçabilir. Bu nedenle doktorunuzun tüm tıbbi geçmişinizi bilmesi ve hem genel fiziksel hem de nörolojik muayeneler yapması özellikle önemlidir.

Doktorunuz bir omurilik tümöründen şüpheleniyorsa, bu testler tanıyı doğrulamaya ve tümörün yerini belirlemeye yardımcı olabilir:

 • Spinal manyetik rezonans görüntüleme (MRI). MRI, omurganızın, omuriliğinizin ve sinirlerinizin doğru görüntülerini üretmek için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. MRG genellikle omurilik ve çevresindeki dokuların tümörlerini teşhis etmek için tercih edilen testtir. Test sırasında elinizdeki veya önkoldaki bir damara belirli dokuları ve yapıları vurgulamaya yardımcı olan bir kontrast madde enjekte edilebilir.
  Bazı insanlar MRI tarayıcısının içinde klostrofobik hissedebilir veya rahatsız edici hale getirdiği yüksek sesle çarpma sesini bulabilir. Ancak genellikle gürültüye yardımcı olması için size kulak tıkaçları verilir ve bazı tarayıcılarda televizyon veya kulaklık bulunur. Çok endişeliyseniz, sizi sakinleştirmeye yardımcı olacak hafif bir yatıştırıcı isteyin. Bazı durumlarda genel anestezi gerekebilir.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT). Bu test, omurganızın ayrıntılı görüntülerini üretmek için dar bir radyasyon ışını kullanır. Bazen omurilik kanalında veya omurilikte anormal değişikliklerin görülmesini kolaylaştırmak için enjekte edilen bir kontrast boya ile birleştirilir. BT taraması, spinal tümörlerin teşhisine yardımcı olmak için nadiren kullanılır.
 • Biyopsi. Omurilik tümörünün kesin tipini belirlemenin tek yolu, küçük bir doku örneğini (biyopsi) mikroskop altında incelemektir. Biyopsi sonuçları tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Tedavi

İdeal olarak, omurilik tümörü tedavisinin amacı, tümörü tamamen ortadan kaldırmaktır, ancak bu hedef, omurilik ve çevresindeki sinirlerde kalıcı hasar riski nedeniyle karmaşık olabilir. Doktorlar ayrıca yaşınızı ve genel sağlığınızı da dikkate almalıdır. Tedavi planı belirlenirken tümörün tipi ve omurga veya omurilik kanalı yapılarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı veya vücudunuzun herhangi bir yerinden omurganıza yayılıp yayılmadığı da dikkate alınmalıdır.

Çoğu spinal tümör için tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • İzleme. Bazı omurilik tümörleri semptomlara neden olmadan önce keşfedilebilir - genellikle başka bir durum için değerlendirilirken. Küçük tümörler büyümüyor veya çevre dokulara baskı yapmıyorsa, onları dikkatle izlemek tek gereken şey olabilir.

 • Gözlem sırasında, doktorunuz muhtemelen tümörü izlemek için uygun aralıklarla periyodik BT veya MRI taramaları önerecektir.
 • Cerrahi. Bu genellikle kabul edilebilir bir omurilik veya sinir hasarı hasarı riski ile çıkarılabilen tümörler için tercih edilen tedavi yöntemidir.
  Daha yeni teknikler ve araçlar, beyin cerrahlarının bir zamanlar erişilemez olduğu düşünülen tümörlere ulaşmasını sağlar. Mikrocerrahide kullanılan yüksek güçlü mikroskoplar, tümörü sağlıklı dokudan ayırt etmeyi kolaylaştırır.
  Doktorlar ayrıca ameliyat sırasında omuriliğin ve diğer önemli sinirlerin işlevini izleyerek yaralanma olasılığını en aza indirebilir. Bazı durumlarda, tümörleri parçalamak ve parçaları çıkarmak için ameliyat sırasında çok yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılabilir.
  Ancak cerrahideki en son teknolojik gelişmelere rağmen tüm tümörler tamamen alınamıyor. Tümör tamamen çıkarılamadığında, ameliyatın ardından radyasyon tedavisi veya kemoterapi veya her ikisi birden uygulanabilir.
  Omurga cerrahisinden sonra iyileşme, prosedüre bağlı olarak haftalar veya daha uzun sürebilir. Kanama ve sinir dokusunda hasar dahil olmak üzere geçici bir his kaybı veya başka komplikasyonlar yaşayabilirsiniz.
 • Radyasyon tedavisi. Bu, ameliyattan sonra kalan tümör kalıntılarını ortadan kaldırmak, ameliyat edilemeyen tümörleri tedavi etmek veya ameliyatın çok riskli olduğu tümörleri tedavi etmek için kullanılabilir.
  İlaçlar, bulantı ve kusma gibi radyasyonun bazı yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
  Bazen radyasyon tedavisi rejiminiz, zarar görmüş sağlıklı doku miktarını en aza indirmeye ve tedaviyi daha etkili hale getirmeye yardımcı olacak şekilde ayarlanabilir. Değişiklikler, radyasyon dozajının basitçe değiştirilmesinden 3-D konformal radyasyon tedavisi gibi karmaşık tekniklerin kullanılmasına kadar değişebilir.
 • Kemoterapi. Birçok kanser türü için standart bir tedavi olan kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek veya büyümelerini durdurmak için ilaçlar kullanır. Doktorunuz kemoterapinin tek başına mı yoksa radyasyon tedavisi ile birlikte mi sizin için yararlı olup olmayacağını belirleyebilir.
  Yan etkiler yorgunluk, bulantı, kusma, enfeksiyon riskinde artış ve saç dökülmesini içerebilir.
 • Diğer ilaçlar. Ameliyat ve radyasyon tedavisinin yanı sıra tümörlerin kendileri de omurilikte iltihaplanmaya neden olabileceğinden, doktorlar bazen ameliyattan sonra veya radyasyon tedavisi sırasında şişmeyi azaltmak için kortikosteroidler reçete eder.
  Kortikosteroidler iltihabı azaltsa da, genellikle kas zayıflığı, osteoporoz, yüksek tansiyon, diyabet ve enfeksiyona karşı artan duyarlılık gibi ciddi yan etkilerden kaçınmak için yalnızca kısa süreler için kullanılırlar.

Randevu Al

İyileşeceğim, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medical Park Göztepe Üniversite Hastanesi bünyesinde binlerce hastanın sağlığına kavuşmasına yardımcı olmuştur. Sunduğumuz tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak ve tedavinizi planlamak için aşağıda yer alan Randevu Al butonunu kullanarak kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Randevu Al
Randevu Al